środa, 23 maja 2012

Urlop na żądanie


Zgodnie z art. 1672 kodeksu pracy: "Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu".

Do takiego żądania jest uprawniony każdy pracownik, któremu przysługuje urlop wypoczynkowy.



Jednak, że obowiązek udzielenia urlopu na żądanie nie jest bezwzględny. Pracodawca ma prawo odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy. Taka sytuacja może mieć miejsce gdy np. większość lub wszyscy pracownicy chcą skorzystać z urlopu na żądanie lub gdy pracownik jest jedynym specjalistą w danej dziedzinie pracującym w firmie i w dniu, w którym miałby wziąć urlop na żądanie mają odbywać się bardzo ważne negocjacje z klientem, a nikt nie jest w stanie go zastąpić.

 Warto zauważyć, że jeżeli pracownik nie wykorzysta w danym roku 4 dni takiego urlopu  bądź wykorzysta jedynie jego część, pozostałe dni nie przechodzą na rok następny.

Możliwe jest wzięcie więcej niż jednego dnia urlopu na żądanie podrząd . Ponadto pracownik może zażądać udzielenia mu niniejszego urlop ustnie, za pomocą telefonu, poczty elektronicznej, faksu  lub nawet SMS. Ważne, aby w jego oświadczeniu znalazło się wyraźne żądanie udzielenia mu urlopu.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.