![]() | |
Celine |
Zgodnie z "gentelmen`s agreement", cykl postów dotyczących omówienia 12 praw pasażerki uważam za otwary ;)
Poniżej przedstawiam, krótkie komentarze do czterech pierwszy praw, wymienionych w katalogu Posta wcześniejszego. Ponieważ staram się promować zwiększania świadomości prawnej kobiet, a co za tym idzie zwiększanie świadomości praw jakie kobiety posiadają, uważam że w każdej dziedzinie warto znać choćby swoje podstawowe prawa. Zatem zaczynamy :)
1. Prawo pasażerki krajowych przewozów lotniczych do pełnej, rzetelnej i prawdziwej informacji
Aby uniknąć zaskoczenia czy nawet rozczarowania warto zapoznać się, przed podpisaniem umowy z liniami lotniczymi, z ogólnymi warunkami przewozu (tzw. OWP). Pamiętajcie o tym, że macie pełne prawo a przewoźnik ma wręcz obowiązek udostępnić Wam przed zawarciem umowy krajowego przewozu lotniczego OWP oraz wszelkich innych regulacji, które będą dotyczyć zawieranej umowy.
Miejcie na uwadze, że jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, które pojawią się w trakcie czytania wyżej wspomnianych "lektur" macie prawo, a co za tym idzie obowiązek zwrócić się do przewoźnik o ich wyjaśnienie. W końcu chodzi ochronę Waszych praw, dóbr i pieniędzy.
2. Prawo pasażerki do wyciągu z najważniejszych przepisów
Przewoźnik jest zobowiązany do udostępnienia pasażerom we wszystkich punktach sprzedaży biletów, w tym także w razie sprzedaży za pomocą telefonu lub Internetu, wyciągu z najważniejszych przepisów, które regulują odpowiedzialność z tytułu przewozu pasażerów i ich bagaży, a w szczególności: określenie czasu przewidzianego na wypłacenie odszkodowania czy informacja o możliwości ubezpieczenia bagażu.
Wszystkie informacje, kierowane do pasażerów w zakresie przewozów krajowych muszą być podawane w języku polskim!
3. Prawo pasażerki do informacji o cenie całkowitej
Pamiętajcie, o zapoznaniu się z taryfami i wszelkimi opłatami, które będą wiązały się z zawieraną przez Was umową. Dlatego warto abyście wiedziały, że przewoźnik ma obowiązek wskazania konsumentowi ceny ostatecznej (ceny, która zawierać będzie wszystkie wymagane składniki, takie jak np. obowiązujące taryfy lotnicze i stawki lotnicze, czy wszystkie należne podatki, dopłaty czy opłaty dodatkowe).
W związku z tym o czym wyżej napisałam, przewoźnik ma obowiązek zawrzeć w ogłoszonych przez siebie taryfach wszystkie należne podatki oraz opłaty obowiązkowe (np. lotniskowe czy paliwowe), dopłaty i opłaty dodatkowe.
Warto wiedzieć, że ceny usług przedstawione przez przewoźnika mogą być podawane w walucie obcej. Natomiast ważne jest abyście pamiętały, że jeżeli zajdzie potrzeba przeliczania kursu waluty przy danej transakcji, zasady przeliczania tego kursu przez przewoźnika muszą być jasno określone.
![]() | |
Valentino |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.