niedziela, 27 maja 2012

Books - my Love




Książki to moja miłości! Fascynujące a z drugiej strony smutne, że nie starczy mi życia aby je wszystkie przeczytać. Kiedy przekraczam mury Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego czuję się jak ryba w wodzie. Tysiące książek, miliony informacji, które można odkrywać i ten niezapomniany klimat...











COOL HOME LIBRARY 











czwartek, 24 maja 2012

Insignificant day?





                       Dzisiaj troszkę tak się czuje. Ale może nie wszystko stracone, dzień dopiero się zaczął :)

środa, 23 maja 2012

Urlop na żądanie


Zgodnie z art. 1672 kodeksu pracy: "Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu".

Do takiego żądania jest uprawniony każdy pracownik, któremu przysługuje urlop wypoczynkowy.



Jednak, że obowiązek udzielenia urlopu na żądanie nie jest bezwzględny. Pracodawca ma prawo odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy. Taka sytuacja może mieć miejsce gdy np. większość lub wszyscy pracownicy chcą skorzystać z urlopu na żądanie lub gdy pracownik jest jedynym specjalistą w danej dziedzinie pracującym w firmie i w dniu, w którym miałby wziąć urlop na żądanie mają odbywać się bardzo ważne negocjacje z klientem, a nikt nie jest w stanie go zastąpić.

 Warto zauważyć, że jeżeli pracownik nie wykorzysta w danym roku 4 dni takiego urlopu  bądź wykorzysta jedynie jego część, pozostałe dni nie przechodzą na rok następny.

Możliwe jest wzięcie więcej niż jednego dnia urlopu na żądanie podrząd . Ponadto pracownik może zażądać udzielenia mu niniejszego urlop ustnie, za pomocą telefonu, poczty elektronicznej, faksu  lub nawet SMS. Ważne, aby w jego oświadczeniu znalazło się wyraźne żądanie udzielenia mu urlopu.






piątek, 18 maja 2012

W życiu chodzi o to, by być trochę niemożliwym


Podczas wieczornego przeglądania ston internetowych natrafiłam na poniższy obrazek. Pierwsze skojarzenie, które przyszło mi do głowy to słowa Oscara Wilde, że "w życiu chodzi o to, by być trochę niemożliwym". Osobiście się z tym zgadzam, a Wy?



czwartek, 17 maja 2012

Musical "Polita" 3D



W tym tygodniu wybrałam się na pierwszy na świecie musical w 3D - "Polita".  Muszę przyznać, że spektakl zrobił na mnie ogromne wrażenie! Myślę, że widowiska muzycznego w 3D nie da się z niczym porównać ani słowami oddać wrażenia jakie przeżywa się podczas jego oglądania. Trzeba tego doświadczyć samemu...

"Polita" została stworzona na podstawie biografii jednej z gwiazd kina niemego Poli Negri. A w roli głównej zagrała Natasza Urbańska.

Powyższy musical zainspirował mnie do znalezienia odpowiedzi na pytanie: Czym jest teatr w aspekcie prawnym?

Swoje poszukiwania rozpoczęłam od znalezienia właściwego aktu prawnego regulującego powyższą problematykę. Natrafiłam na ustawę z dnia 21 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, w której napisane jest, że formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są w szczególności: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, kina, muzea, biblioteki, domy kultury itp.

Działalność kulturalna nie jest jednak działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej czyli zarobkową działalnością wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalnością zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.


Obecnie teatry co do zasady są prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego i tak np.  m.st. Warszawa jest organizatorem następujących teatrów:

1) Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza,
2) Teatr Baj,
3) Teatr Dramatyczny Miasta Stołecznego Warszawy,
4) Teatr lalek Guliwer,
5)Teatr Kwadrat,
6) Teatr Lalka,
7) Teatr Muzyczny Roma,
8)Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego,
9) Teatr Ochoty- Ośrodek Kultury Teatralnej,
10) Teatr Powszechny W Warszawie im. Zygmunta Hübnera,
11) Północne Centrum Sztuki- Teatr Komedia,
12) Teatr Współczesny.
 Prywatne teatry wciąż pozostają w mniejszości. Pierwszy z nich powstał 16 lat temu. Studio Buffo, które często nazywane jest teatrem Buffo, jest pierwszą prywatną sceną muzyczną w Polsce, a zgodnie ze swoim statutem jego formą prawną jest fundacja.





poniedziałek, 14 maja 2012

Prawda szczera jak złoto :)





Gwarancja


Gwarancja jest instrumentem, który ma chronić Wasze interesy jako kupujących, gdy zakupiony towar posiada wady. Warto jednak wiedzieć, że sprzedawca bądź producent nie ma obowiązku udzielenia gwarancji, a jest to jedynie jego dobra wola.



Dokument gwarancyjny powienien zawierać uprawnienia kupującego i obowiązki gwaranta w sytuacji gdy zakupiony towar będzie niezgodny z tym co zawiera gwarnacja. Zatem gwarancja powinna zawierać co najmniej:

- nazwa i adres gwaranta lub jego przedstawiciela w Polsce,
- czas trwania ,
- terytorialny zasięg ochrony gwarancyjnej,
- obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego, gdyby towar okazał się wadliwy.

Skąd będziemy wiedzieć, że zakupiony produkt posiada gwarancję? Otóż przy jego zakupie powinnyście otrzymać dokument gwarancyjny wystawiony przez sprzedawcę bądź np. producenta.



Gwarancja obowiązuje przez okres podany w dokumencie gwarancyjnym, a jeśli termin nie został wskazany, wynosi on jeden rok licząc od dnia, w którym rzecz została kupującemu wydana.

piątek, 11 maja 2012

Czym jest niezgodność zakupionego towaru z umową?


Towar niezgodny z umową

Często nie zdajemy sobie sprawy, że pod powyższym pojęciem nie kryje się jedynie towar wadliwy, zepsuty i nienadający się do użytku. Towar niezgodny z umową to także towar, który nie spełnia swoich funkcji, nie posiada cech określinych w umowie, nie jest zgodny z opisem, wzorem lub próbką. Np. zakupiony w sklepie zegarek miał być wodoodporny, jednak przy pierwszym kontakcie z wodą zepsół się, mp4 miało mieć zgodnie z informacją wbudowane radio a nie ma.

Warto wiedzieć, że niezgodność towaru z umową obejmuje, również błędy w instrukcji. Gdy sama montujesz zakupiony towar, zgodnie z załączoną instrukcją, ale na skutek błędu w instrukcji zrobisz to niewłaściwie, przysługuje Ci roszczenie z tytułu niezgodności towaru z umową.



Pamiętać jednak należy, że sprzedawca nie będzie odpowiadał za niezgodność towaru z umową, jeżeli niezgodność powstała z naszej winy.

Termin w jakim należy zgłosić niezgodność towaru z umową to 2 lata od chwili jego zakupu. Należy jednak pamiętać, że zakupiona przez nas rzecz musi być np. wadliwa już w chwili jej wydania. Często jednak zauważamy, że z zakupioną rzeczą jest coś nie tak dopiero po powrocie do domu.
Co możemy zrobić w takiej sytuacji?
Świadoma konsumentka (od dziś każda, która przeczyta tego posta) wie, że jeżeli niezgoność towaru z umową zostanie stwierdzona przed upływem 6 miesięcy od wydania towaru, wówczas można założyć, że niezgodność ta istniała w chwili wydania towaru!

Np. zakupiłyście najnowszy na rynku model ekspersu do kawy. Po prostu cudo! W takim kolorze jakim chciałyście, z "milionem" dodatkowych funkcji. Po miesiącu użytkowania okazuje się, że funkcja spieniania mleka nie działa. W takiej sytuacji zgodnie z tym co napisałam wyżej, możecie zareklamować ekspers z powodu niezgodności towaru z umową i pamiętajcie, że jeżeli sprzedawca nie zgadza się z tym co twierdziecie, to on musi udowodnić, że w chwili wydania ekspersu, funkcja spieniania mleka działała jak należy.

Na Wasze zawiadomienie sprzedawca ma obowiązek odpowiedzieć w ciągu 14 dni. Jeżeli tego nie zrobi, przyjmuje się, że uznał złożone zawiadomienie za uzasadnione i je uwzględnił zgodnie z  żądaniem.

czwartek, 10 maja 2012

ZWROT ZAKUPIONEGO TOWARU


Niewątpliwie każdej z nas zdarzyło się co najmniej raz kupić rzecz, która po powrocie do domu okazała się nieprzydatna, straciła swój urok i wyglądała zupełnie inaczej niż wtedy gdy oczarowała nas w sklepie, okazała się niewłaściwa na prezent bądź pojawiły się inne argumenty by ją zwrócić.

Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że możliwość zwrotu zakupionego produktu zależy od dobrej woli sprzedawcy.


Jeżeli towar jest zgodny z umową tzn. nic się z nim nie dzieje, nie ma wad, nie jest zepsuty to możliwość jego zwrotu zależeć będzie od tego czy sprzedawca dopuszcza takie rozwiązanie. Dlatego drogie Panie zawsze dobrze się zastanówcie czy dana rzecz będzie Wam odpowiadać, np.: pod względem kolorystycznym, funkcjonalnym, wizualnym itp.

Oczywiście problem rozwiązuje się w sytuacji, gdy istnieje możliwość zwrotu zakupionej rzeczy w określonym przez sprzedawcę terminie. Często jednak w sklepie nie widnieje żadna informacja o tym czy rzeczy podlegają zwrotowi czy też nie. Dlatego pamiętajcie, aby zapytać się sprzedawcy o taką możliwość. Wyobraźcie sobie, że zakupiłyście na prezent śliczną bluzkę, która okazała się za mała bądź identyczna ma już swoje miejsce w szafie obdarowanej/go, następnego dnia, gdy chcecie wymienić bluzkę na większą bądź inną okazuje się, że sprzedawca nie przyjmuje zwrotów – pieniądze wyrzucone w błoto!

 Pamiętajcie, że zawsze należy sprawdzić czy zakupioną rzecz można zwrócić. Zasadą jest, że bez zgody sprzedawcy nie można zwrócić pełnowartościowego towaru, zakupionego zgodnie z zawartą umową.


Jednak od każdej zasady bywają także wyjątki. Reguluje je ustawa z dnia 2 marca 2000 r.
o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny:

1.      jeżeli zawarłyście umowę poza lokalem przedsiębiorstwa (np. w domu, podczas prezentacji produktu u sąsiada, w pracy), możecie od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie, w terminie 10 dni od jej zawarcia. W razie odstąpienia, umowę uważa się za niezawartą, a Wy jesteście zwolnione z wszelkich zobowiązań.
2.      jeżeli zawarłyście umowę z przedsiębiorcą na odległość (np. za pomocą telefonu, katalogu, radia, telewizji, poczty elektronicznej), możecie od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie, w terminie 10 dni od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi - od dnia jej zawarcia.