wtorek, 18 września 2012

Pełnomocnictwo





Pełnomocnictwo jest jednostronnym oświadczeniem woli osoby, na mocy którego inna osoba staje się upoważniona do podejmowania czynności prawnych w zakresie udzielonego pełnomocnictwa.

Osoba udzielająca pełnomocnictwa to mocodawca, natomiast osoba działająca w imieniu mocodawcy to pełnomocnik.

Pełnomocnik podejmując czynności prawne działa zawsze w imieniu mocodawcy.



 
Pełnomocnikiem może być zarówno osoba prawna jak i osoba fizyczna, która posiada co najmniej ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Przekładając to na język codzienny, oznacza to, że pełnomocnikiem może być osoba, która ukończyła 13 lata, jednak nie młodsza, ponieważ takowa nie ma zdolności do czynności prawnej :)




Rodzaje pełnomocnictw:

• pełnomocnictwo ogólne obejmuje czynności zwykłego zarządu (dokonywanie bieżących remontów domu), nie obejmuje natomiast czynności przekraczających ten zakres (sprzedaż domu),

• pełnomocnictwo rodzajowe obejmuje czynności określonego rodzaju (reprezentowanie mocodawcy przed sądem przez adwokata),

• pełnomocnictwo szczególne obejmuje jedną, ściśle określoną czynność (sprzedaż domu).




 
Wygaśnięcie pełnomocnictwa:

Każde pełnomocnictwo wygasa po wykonaniu czynności lub z upływem czasu, na który zostało ustanowione. Jeżeli pełnomocnictwo ma czas nieokreślony to mocodawca może odwołać pełnomocnictwo. Z mocy prawa pełnomocnictwo staje się nieskuteczne, gdy nastąpiła śmierć mocodawcy lub pełnomocnika.

Po wygaśnięciu pełnomocnictwa, pełnomocnik obowiązany jest zwrócić mocodawcy dokumenty pełnomocnictwa. Może on jednak żądać poświadczenia odpisu tego dokumentu (wygaśnięcie umocowania powinno być na odpisie zaznaczone).



 
Forma pełnomocnictwa:

Pełnomocnictwo może być udzielone w dowolnej formie np. ustanie, na piśmie, w formie aktu notarialnego. Jednak istnieją od tej zasady pewne wyjątki, które opiszę poniżej:

  • jeżeli pełnomocnictwo zawiera umocowanie do dokonania czynności prawnej, dla której pod sankcją nieważności przewidziana została forma szczególna – w takim wypadku pełnomocnictwo winno być udzielone w takiej samej formie np. pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania powinno być udzielone w formie aktu notarialnego.
  • jeśli dla określonych rodzajów pełnomocnictw szczególny przepis wymaga określonej formy np. pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wymaga formy pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym.



Falsus procurator (łac. rzekomy pełnomocnik) – osoba, która działa bez umocowania lub przekracza jego zakres.


 















1 komentarz:

  1. jestem bardzo ZA uswiadamianiem prawnym w Internecie, ale co mają do prezentowanej treści bloga przepisywanej z Radwańskiego, Woltera itp. o tych zdjęć? masz w ogole do nich prawa autorskie?

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.