sobota, 22 grudnia 2012

News dnia!


www.fashioismyonlydrug.blogspot.com

Jeżeli zakupiony towar jest niezgodny z umową, a my żądamy jego wymiany na inny, sprzedawca nie może zmusić nas do wyboru innego modelu bądź innego produktu. Taka wymiana może nastąpić tylko za Naszą zgodą. Natomiast jeżeli sprzedawca nie posiada towaru tego samego rodzaju a my nie zgodzimy się wymienić wadliwego na inny model, może to być podstawa do odstąpienia od umowy, gdyż dochodzi do sytuacji niemożności spełnienia żądania reklamacyjnego.

Np. zakupione przez nas buty rozkleiły się. Składamy reklamację do sprzedawcy z żądaniem wymiany ich na inne. Sprzedawca stwierdza, że nie posiada już na stanie butów tego samego rodzaju i proponuje inny model. Jeżeli się nie zgodzimy nie ma prawa zmusić nas do wyboru innego modelu. W takiej sytuacji możemy odstąpić od umowy i żądać zwrotu pieniędzy.

www.fashioismyonlydrug.blogspot.com

sobota, 15 grudnia 2012

Prawa pasażerki cz. V



www.fashionismyonlydrug.blogspot.com 

... zatem wreszcie nastał moment na omówienie ostatnich z wymienionych praw pasażerki. Dwa ostatnie prawa dotyczą odszkodowań za szkody na osobie oraz na bagażu. Są one tak samo ważne w praktyce ja dziesięć pozostały praw, które omówiłam we wcześniejszych Postach.

Mam nadzieję, że przedstawione informacje zwiększą Waszą świadomość odnośnie praw jakie posiadacie wchodząc w rolę pasażerki krajowych przewozów lotniczych.

Mam pełną świadomość tego, iż to co próbowałam przekazać to zaledwie informacje podstawowe, ale jak ja to mawiam "po nitce do kłębka" - dlatego na sam koniec umieszczę wykaz instytucji, które są w stanie udzielić Wam pomocy jako pasażerkom bądź świadczą bezpłatną pomoc prawną konsumentom.

A zatem do dzieła!

www.fashionismyonlydrug.com

11. Prawo do odszkodowania za szkody na osobie

Prawo do odszkodowania powstaje w przypadku śmierci, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pasażera.

Roszczenie do 100 000 SDR

SDR czyli Specjalne Prawa Ciągania (Special Drawning Rights) - to jednostka monetarna wprowadzona do Protokołów Montrealskich z 1975 roku, zamiast franka w złocie. Aktualny kurs SDR znajduje się na oficjalnej stronie internetowej NBP. Kurs ten zmienia się codziennie, a na dzień 14 grudnia 2012 wynosi:  1 SDR = 4,8075 zł.

A zatem skoro już wiemy co to jest SDR. Możemy przejść do omówienia odszkodowań.

Przy żądaniu odszkodowania do wysokości 100 000 SDR przewoźnik nie może kwestionować swojej odpowiedzialności za szkody na osobie. Natomiast nie będzie ponosił on odpowiedzialności w takim zakresie, w jakim udowodni, że do powstania szkody przyczynił się sam pasażer.

www.fashionismyonlydrug.com 

Roszczenie powyżej 100 000 SDR

W tym przypadku przewoźnik ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie, chyba że udowodni:

1. brak zaniedbania lub winy ze strony swojej albo osób za niego działających,
2. szkoda taka została spowodowana wyłącznie niedbalstwem albo innym niewłaściwym działaniem lub zaniechaniem osoby trzeciej.

Tutaj, także przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności w taki zakresie, w jakim udowodni, że do powstania szkody przyczynił się pasażer.

www.fashionismyonlydrug.com

12. Prawo do odszkodowania za szkody na bagażu

Szkoda na bagażu - zgubienie, zniszczenie, uszkodzenie, opóźnienie.

Roszczenie do 1 000 SDR 

W przypadku powyższej szkody na bagażu możecie żądać od przewoźnika odszkodowania w wysokości 1 000 SDR na każdego pasażera bez względu na wartość bagażu, winę czy brak winy przewoźnika. Odpowiedzialność przewoźnika jest jednak wyłączona w sytuacji gdy, szkoda na bagażu wyniknęła z naturalnych właściwości, jakości lub wad własnych bagażu.

Natomiast w przypadku bagażu podręcznego, który zabieracie na pokład samolotu tzw. bagażu niezarejestrowanego, przewoźnik ponosi odpowiedzialność jeśli szkoda powstała z jego winy albo z winy osób za niego działających.

www.fashionismyonlydrug.com

Terminy na zgłoszenie szkody (reklamacji) przewoźnikowi

W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia bagażu musicie zgłosić reklamację natychmiast po jej wykryciu nie później jednak, niż w ciągu 7 dni od dnia odbioru bagażu zarejestrowanego.

W razie opóźnienia reklamację należy złożyć nie później, niż w ciągi 21 dni od dnia w którym bagaż został oddany osobie uprawnionej.

Pamiętajcie, że reklamację należy złożyć na piśmie.

Przekroczenie wyżej wskazanych terminów uniemożliwia dochodzenie odszkodowania.    

Warto jest wypełnić na lotnisku formularz nieprawidłowości bagażowej, zaraz po odbytym locie w przypadku stwierdzenia zagubienia lub zniszczenia bagażu. Pozwoli to Wam wyeliminować wątpliwości, czy szkoda na bagażu powstała poza okresem sprawowania opieki przewoźnika nad bagażem.

www.fashionismyonlydrug.com

Kto może Wam udzielić pomocy prawnej jako pasażerkom/konsumentkom?

Komisja Ochrony Praw Pasażera działająca przy Prezesie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

ul. M. Flisa 2, 02-247 Warszawa; tel.: 22 520 74 84; e-mail: kopp@ulc.gov.pl

Powiatowy Rzecznik Konsumentów właściwy ze względu zamieszkania konsumenta, do zadań którego należy w szczególności zapewnienie konsumentom bezpłatnego poradnictwa i informacji prawnej z zakresu ochrony indywidualnych interesów konsumenta oraz występowanie do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów.

Organizacje konsumenckie świadczące konsumentom bezpłatne poradnictwo prawne jak np. Federacja Konsumentów (www.federacja-konsumentow.org.pl) czy Stowarzyszenie Konsumentów Polskich (www.konsumenci.org).

Europejskie Centrum Konsumenckie, Pl. Powstańców Warszawy 1, Warszawa; tel.: 22 55 60 118; e-mail: info@konsument.gov.pl, strona internetowa: www.konsument.gov.pl.

www.fashionismyonlydrug.com 

poniedziałek, 10 grudnia 2012

Prawa pasażerki cz. IV


www.fashionismydrug.blogspot.com

W tym Poście według mnie omówię m.in. kilka najbardziej przydatnych dla Was prawa. Uważam, że ta wiedza w praktyce może Wam się bardzo przydać. A zatem do dzieła!

7. Prawo do odszkodowania

Macie prawo do odszkodowania w sytuacji, gdy Wasz lot został odwołany, opóźniony bądź odmówiono wpuszczenia Was na pokład.
  • w sytuacji odwołania lotu, odmowy wpuszczenia na pokład wbrew woli pasażera lub opóźnienia lotu (gdy przybędziesz do miejsca docelowego co najmniej  3 godziny po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu), przewoźnik ma obowiązek wypłaty odszkodowania w wysokości od 250 do 600 EUR w zależności od długości lotu;
  • przewoźnik może jednak pomniejszyć odszkodowanie, jeżeli zaoferował Wam zmianę planu podróży do miejsca docelowego a czas przylotu nie przekracza czasu podróży pierwotnie zarezerwowanego lotu;
 Pamiętajcie jednak, że przewoźnik nie musi wypłacić Wam odszkodowania, jeżeli odwoła lot np. z powodu śnieżycy, mgły, chmur pyłu wulkanicznego, które uniemożliwiają bezpieczny lot.

www.fashionismydrug.blogspot.com


8. Prawo do zwrotu kosztów biletu wraz z ewentualnym bezpłatnym powrotem

Jeżeli Wasz lot został odwołany, opóźnienie wynosi co najmniej 5 godzin albo nie zostałyście wpuszczone na pokład samolotu możecie żądać zwrotu w terminie 7 dni kosztów biletu, oraz jeżeli jest to uzasadnione zapewnienia lotu powrotnego do miejsca, z którego rozpoczełyście podróż.

Pamiętajcie jednak, że w przypadku skorzystania z lotu alternatywnego nie możecie ubiegać się o zwrot kosztów biletu.

www.fashionismydrug.blogspot.com


9. Prawo do zmiany planu podróży

Jeżeli Wasz lot jest odwołany bądź odmówiono wpuszczenia Was na pokład, macie prawo do zmiany planu podróży. Macie zawsze do wyboru dwie opcje: możecie żądać lotu w najwcześniejszym terminie w warunkach podobnych na jakich miałyście wykupiony bilet albo w późniejszym terminie dogodnym dla Was, w zależności od wolnych miejsc w samolocie. Pamiętajcie jednak, że to Wy decydujecie, którą z opcji wybrać oraz że możecie lecieć samolotem innego przewoźnika.

Prawo to nie przysługuje jednak, jeżeli skorzystałyście z prawa do zwrotu kosztów biletu.

www.fashionismydrug.blogspot.com

10. Prawo osób niepełnosprawnych i o ograniczonej możliwości poruszania się

Pamiętajcie, że przewoźnik lotniczy nie może odmówić przyjęcia rezerwacji na lot i zabrania na pokład z powodu niepełnosprawności lub ograniczonej zdolności ruchowej pasażera! 

www.fashionismydrug.blogspot.com

czwartek, 6 grudnia 2012

Prawa pasażerki cz. III


www.fashionismydrug.blogspot.com


4. Prawo do odstąpienia od umowy w przypadku podwyższenia ceny

Gdy przewoźnik podwyższy cenę za przewóz po zawarciu umowy, masz prawo do odstąpienia od niej, gdyż takie działanie zalicza się do klauzul niedozwolonych zgodnie z kodeksem cywilnym (klazulom niedozwolonym został poświęcony post).

www.fashionismydrug.blogspot.com


5. Prawa w przypadku zakupu biletu przez Internet

Gdy kupiłaś bilet przez internet, nie możesz odstąpić od umowy!

- pamiętajcie, że momentem zawarcia umowy przez Internet jest moment wystawienia przez przewoźnika biletu lotniczego. W związku z tym, samo zrobienie rezerwacji a następnie jej potwierdzenie nie jest ani biletem ani nie powoduje zawarcia umowy.

- w przypadku umów o przewóz lotniczy nie macie prawa odstąpienia od umowy. Dlatego też, warto taki zakup przemyśleć, gdyż przewoźnik może żądać zapłaty odstępnego, w sytuacji rezygnacji z zakupu biletu lotniczego.

- w związku z tym co napisałam wyżej, warto jest zapoznać się z ogólnymi warunkami przewozu i taryfami przewoźnika pod kątem możliwości zwrotu biletu w danej taryfie lub możliwości przesunięcia terminu lotu, czy także możliwości zmiany imienia i nazwiska, gdy inna osoba zdecyduje się na przelot.

www.fashionismydrug.blogspot.com 

6. Prawo do opieki

Masz prawo do opieki, gdy: Twój lot został odwołany, opóźniony lub odmówiono wpuszczenia Cię na pokład.

W skład opieki może wchodzić: wyżywienie in napoje w ilości adekwatnej do czasu oczekiwania, dwie rozmowy telefoniczne lub e-maile, zakwaterowanie w hotelu wraz z transportem pomiędzy lotniskiem a miejsce zakwaterowania.



 

poniedziałek, 26 listopada 2012

Prawa pasażerki cz. II


Celine 

Zgodnie z "gentelmen`s agreement", cykl postów dotyczących omówienia 12 praw pasażerki uważam za otwary ;)

Poniżej przedstawiam, krótkie komentarze do czterech pierwszy praw, wymienionych w katalogu Posta wcześniejszego. Ponieważ staram się promować zwiększania świadomości prawnej kobiet, a co za tym idzie zwiększanie świadomości praw jakie kobiety posiadają, uważam że w każdej dziedzinie warto znać choćby swoje podstawowe prawa. Zatem zaczynamy :)




1. Prawo pasażerki krajowych przewozów lotniczych do pełnej, rzetelnej i prawdziwej informacji

Aby uniknąć zaskoczenia czy nawet rozczarowania warto zapoznać się, przed podpisaniem umowy z liniami lotniczymi, z ogólnymi warunkami przewozu (tzw. OWP). Pamiętajcie o tym, że macie pełne prawo a przewoźnik ma wręcz obowiązek udostępnić Wam przed zawarciem umowy krajowego przewozu lotniczego OWP oraz wszelkich innych regulacji, które będą dotyczyć zawieranej umowy.

Miejcie na uwadze, że jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, które pojawią się w trakcie czytania wyżej wspomnianych "lektur" macie prawo, a co za tym idzie obowiązek zwrócić się do przewoźnik o ich wyjaśnienie. W końcu chodzi ochronę Waszych praw, dóbr i pieniędzy.



2. Prawo pasażerki do wyciągu z najważniejszych przepisów

Przewoźnik jest zobowiązany do udostępnienia pasażerom we wszystkich punktach sprzedaży  biletów, w tym także w razie sprzedaży za pomocą telefonu lub Internetu,  wyciągu z najważniejszych przepisów, które regulują odpowiedzialność z tytułu przewozu pasażerów i ich bagaży, a w szczególności: określenie czasu przewidzianego na wypłacenie odszkodowania czy informacja o możliwości ubezpieczenia bagażu.

Wszystkie informacje, kierowane do pasażerów w zakresie przewozów krajowych muszą być podawane w języku polskim!




3. Prawo pasażerki do informacji o cenie całkowitej

Pamiętajcie, o zapoznaniu się z taryfami i wszelkimi opłatami, które będą wiązały się z zawieraną przez Was umową. Dlatego warto abyście wiedziały, że przewoźnik ma obowiązek wskazania konsumentowi ceny ostatecznej (ceny, która zawierać będzie wszystkie wymagane składniki, takie jak np. obowiązujące taryfy lotnicze i stawki lotnicze, czy wszystkie należne podatki, dopłaty czy opłaty dodatkowe).

W związku z tym o czym wyżej napisałam, przewoźnik ma obowiązek zawrzeć w ogłoszonych przez siebie taryfach wszystkie należne podatki oraz opłaty obowiązkowe (np. lotniskowe czy paliwowe), dopłaty i opłaty dodatkowe.

Warto wiedzieć, że ceny usług przedstawione przez przewoźnika mogą być podawane w walucie obcej. Natomiast ważne jest abyście pamiętały, że jeżeli zajdzie potrzeba przeliczania kursu waluty przy danej transakcji, zasady przeliczania tego kursu przez przewoźnika muszą być jasno określone.

Valentino 


 

piątek, 23 listopada 2012

12 praw pasażerki cz. I





Przeglądając stronę internetową Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów natrafiłam na wiele przydatnych w "konsumenckim życiu" informacji :)

Na przykład natknęłam się na taką lekturę: "Krajowe Przewozy Lotnicze Poradnik dla Konsumentów", w której znalazłam przydatne dla nas jako konsumentek informacje dotyczące praw pasażerów krajowych przewozów lotniczych. Zainteresował mnie w szczególności katalog "12 praw pasażera". Jako kobiety pełnimy wiele ważnych i odpowiedzialnych ról w życiu, ale czasami także wstępujemy w rolę pasażerki. W związku z tym, pomyślałam sobie, że warto byłoby abyśmy znały choćby nasze podstawowe prawa gdy znajdziemy się w takiej roli :)

www.fashionismydrug.blogspot.com


Poniżej przedstawiam Wam 12 praw pasażera, którym uwagę poświęcę w kilku najbliższych Postach. Postaram się w jasny i zrozumiały sposób omówić każde z tych prawa, napiszę gdzie możecie zwrócić się po pomoc gdy Wasze prawa jako konsumentki-pasażerki zostaną naruszone oraz przedstawię najważniejsze akty prawne, które regulują krajowe przewozy lotnicze.




Życzę owocnej lektury!

12 PRAW PASAŻERA

  1. Prawo do pełnej, rzetelnej i prawdziwej informacji
  2. Prawo do wyciągu z najważniejszych przepisów
  3. Prawo do informacji o cenie całkowitej
  4. Prawo do odstąpienia do umowy w przypadku podwyższenia ceny
  5. Prawa w przypadku zakupu przez Internet
  6. Prawo do opieki
  7. Prawo do odszkodowania
  8. Prawo do zwrotu kosztu biletu wraz z ewentualnym bezpłatnym powrotem
  9. Prawo do zmiany planu podróży
  10. Prawa osób niepełnosprawnych i o ograniczonej możliwości poruszania się
  11. Prawo do odszkodowania i zaliczy za szkody na osobie
  12. Prawo do odszkodowania za szkody na bagażu

www.fashionismydrug.blogspot.com


    środa, 21 listopada 2012

    Czy niewypłacone wynagrodzenie może być przedmiotem egzekucji komorniczej?



    www.fashionismydrug.blogspot.com


    Kiedy istnieje wspólność majątkowa między małżonkami komornik dochodząc długu jednego z małżonków, może zająć emeryturę, rentę bądź wynagrodzenie drugiego z małżonków dopiero jak wpłynie na jego konto.


    www.fashionismydrug.com

    Dlaczego?

    Ponieważ, wynagrodzenie za pracę, które faktycznie nie zostało jeszcze wypłacone (wierzytelność z tytułu wynagrodzenia), a dopiero ma wpłynąć na konto, zaliczane jest do majątku odrębnego małżonka.

    Idąc dalej: pobrane już wynagrodzenie (emerytura, renta) należy do majątku wspólnego małżonków.


    www.fashinismydrug.com


    Ta zasada, która traktuje niewypłacone wynagrodzenia jako majątek osobisty, utrudnia jego egzekucję, ponieważ drugi małżonek może zażądać przesłania jego świadczenia czy wynagrodzenia na konto osoby trzeciej np. rodzica.


    www.fashionismydrug.com

    poniedziałek, 19 listopada 2012

    Ustawa antykryzysowa a umowa na czas określony



    Ustawa antykryzysowa obowiązywała w okresie od 22 czerwca 2009r. do 31 grudnia 2011r. W czasie jej obowiązywania zawieszona została zasada zgodnie z którą trzecia umowa na czas określony jest równoznaczna w skutkach z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Jednocześnie jednak wprowadzone zostało pewne ograniczenie, zgodnie z którym okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 24 miesięcy.

    
    www.passion4luxury.com

    Zatem, w myśl powyższych zasad, pracodawca w czasie trwania ustawy mógł zawrzeć z pracownikiem dowolną liczbę umów na czas określony, które łącznie nie mogły trwać dłużej niż 24 miesiące.

    Po 1 stycznia 2012r. pracodawcy ponownie muszą stosować przepisy kodeksu pracy, zgodnie z którymi pracodawca może zawrzeć z pracownikiem dwukrotnie umowę na czas określony (trzecia umowa musi być umową na czas nieokreślony).

    
    www.passion4luxury.pl

    Co się dzieje jednak z umowami na czas określony zawartymi w czasie trwania ustawy antykryzysowej i trwającymi nadal po 1 stycznia 2012r.?

    W myśl przepisów prawa taka umowa będzie pierwszą umową o pracę na czas określony. Także, żeby doszło do zawarcia umowy na czas nieokreślony najczęściej pracodawca zwierał będzie jeszcze jedną umowę na czas określony, gdyż ma do tego prawo L


    PRZYKŁAD
    Pracownik został zatrudniony na podstawie umów o pracę na czas określony na następujące okresy:
    • od 1 września do 31 grudnia 2009 r.,
    • od 1 lutego do 30 lipca 2010 r.,
    • od 1 sierpnia do 31 listopada 2010 r.,
    • od 1 marca do 31 października 2011 r.
    od 1 listopada 2011 r. do 30 maja 2012 r.

    Ostania z przedstawionych umów o pracę na czas określony jest pierwszą umową o pracę na czas określony, którą należy wliczyć do limitu takich umów, jakie można zawrzeć na następujące po sobie okresy od 1 stycznia 2012 r.


    Do napisania tego Posta zainspirowała mnie sytuacja mojej koleżanki, której druga umowa na czas określony została zawarta podczas obowiązywania ustawy antykryzysowej i trwa do końca listopada, a wiadomym już jest, że pracodawca wykorzysta możliwość o której pisałam wyżej i podpisze z nią kolejną umowę na czas określony…




    sobota, 17 listopada 2012

    News dnia!


    Czy możemy żądać sprzedaży produktu po takiej samej cenie jak w gazetce reklamowej sklepu?
     
    Jak najbardziej! Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, czy w gazetce reklamowej nie podano, że promocja obowiązuje w określonym terminie bądź do wyczerpania zapasów. Może się więc okazać, że nie będziemy mogły kupić reklamowanego towaru, bo już został sprzedany bądź nie będziemy mogły go zakupić po cenie określonej w ulotce, gdyż  minął okres promocji produktu reklamowanego w ten sposób.


    http://www.passion4luxury.com

    środa, 14 listopada 2012

    News dnia!


    "Wobec różnych cech charakterystycznych wykonywania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej (np. umowa zlecenia) dla oceny jaka umowa faktycznie wiąże strony decydujące jest ustalenie, które z tych cech mają charakter przeważający" (wyrok Sądu Najwyższego)

    Co to dla Nas oznacza?

    Umowa zlecenia jest bardzo często zawierana zamiast umowy o pracę, ze względu na fakt, iż nie znajdują do niej zastosowania przepisy prawa pracy. Rozróżnienie obu tych umów nie jest łatwym zadaniem, ponieważ w umowie zlecenia często występują elementy właściwe także umowie o pracę, jak np. określenie dni i godzin wykonywania czynności objętych zleceniem czy wypłata wynagrodzenia. Ważne jest jednak aby zapamiętać, że cechą fundamentalną i przesądzającą o istnieniu stosunku pracy jest wykonywanie pracy w warunkach podporządkowania poleceniom pracodawcy, który wskazuje pracownikowi miejsce, czas oraz sposób wykonywania pracy.

    Zatem, jeżeli zatrudniona jesteś na umowę zlecenia i przychodzisz do firmy codziennie, siedzisz w niej po 8 godzin i podlegasz poleceniom przełożonego, oznacza to, że faktycznie został zawarty stosunek pracy, a nie umowa zlecenia i nie ma znaczenia jak umowa została nazwana, ponieważ o rodzaju umowy świadczy jej treść.


    www.fashionismydrug.blogspot.com

    czwartek, 8 listopada 2012

    News dnia!


    Wyrażenie zgody przez pracownika na dokonywanie potrąceń z jego wynagrodzenia bez świadomości wielkości długu i istnienia odpowiedzialności jest nieważne.

    Oznacz to, że każde potrącenie z Twojego wynagrodzenie, czy to za korzystania ze służbowego telefonu komórkowego lub samochodu (np. przekroczyłeś limit na telefonie, który jest dla Ciebie ustalony), musi mieć zawsze pisemną zgodę pracownika. Nie jest wystarczającym wyrażenie przez Ciebie zgody np. w umowie o używanie telefonu komórkowego, ponieważ kwota ewentualnie potrącona będzie za każdym razem inna. A Ty jako pracownik musisz wiedzieć, za co i ile zabierasz mu wynagrodzenie.


    www.fashionismydrug.blogspot.com

    środa, 7 listopada 2012

    Separacja a rozwód - różnice



     
    Postanowiłam napisać o separacji, ponieważ uważam, że instytucja ta często traktowana jest po "macoszemu". W dzisiejszych czasach rozwód nie jest tematem tabu, nie zaskakuje nas już tak jak kiedyś. Liczba rozwodzących się par ciągle rośnie, a ponadto sytuacja w naszym kraju nas niestety „nie rozpieszcza”, dlatego doskonale rozumiem jak ciężko obecnie jest szczególnie młody ludziom, budować stabilną i trwałą więź… bo wbrew pozorom związek to ciężka praca, wymagająca wielu poświęceń i morza, jak nie oceanu, cierpliwości. 







    Ja jednak jako niepoprawna optymistka, uważam że należy walczyć do końca. Kiedy nie mamy już siły… kiedy nie widzimy „światełka w tunelu”… kiedy rozwód jawi nam się jako jedyne rozwiązanie, może jednak warto zastanowić się nad inną opcją jaką jest separacja?





    Separację nazwałabym „takim rozwodem, ale nie do końca”. Na płaszczyźnie prawnej, niewątpliwie jest ona równorzędna z rozwodem, ale to od małżonków zależy, którą „opcję” wybiorą. Separacja znajduje najczęściej zastosowanie w sytuacjach gdy małżeństwo ulega rozbiciu (następuje zupełny rozkład pożycia, ale jeszcze nie trwały), ale rozbicie to nie uzasadnia jeszcze orzeczenia rozwodu. Można ją nazwać takim „złapanie oddechu” przed ostateczną decyzją o rozwodzie, kiedy istnieje choć minimalna szansa na pojednanie małżonków.











     
    Wyróżnić można kilka istotnych różnic pomiędzy separacją, a rozwodem:

    1. Możliwość zawarcia nowego małżeństwa – jest to jedna z fundamentalnych różnic między rozwodem a separacją. Po orzeczeniu rozwodu można swobodnie zawrzeć kolejne małżeństwo. Natomiast w przypadku separacji nie. Separacja może w pewny sensie „zamrozić” i na nowo ożywić stare małżeństwo.

    2. Przesłanki – z żądaniem orzeczenia separacji może wystąpić każda ze stron czyli także małżonek, który doprowadził do rozkładu pożycia. Ponadto separację łatwiej uzyskać jest w sądzie, ponieważ nie trzeba udowadniać, że rozkład pożycia małżeńskiego, który nastąpił jest trwały. Wystarczy, że rozkład będzie zupełny (w przypadku rozwodu muszą wystąpić te dwa elementy: trwały i zupełny rozkład pożycia).

    3. Obowiązek wzajemnej pomocy – po orzeczeniu separacji, jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej pomocy. W przypadku rozwodu, na małżonkach nigdy nie ciąży taki obowiązek. 

    4. Nazwisko – po rozwodzie istnieje możliwość powrotu do swojego poprzedniego nazwiska, natomiast w wypadku separacji możliwości takie nie ma.

    5. Koszty separacji i rozwodu:
    •   Sprawa o separację na zgodny wniosek małżonków: opłata stała wniosku - 100 zł , odpis orzeczenia 6 zł od strony,
    • Sprawa o separację sporną: opłata stała od pozwu - 600 zł, odpis orzeczenia 6 zł od strony,
    • Sprawa o rozwód: opłata stała od pozwu - 600 zł, odpis orzeczenia 6 zł od strony.




    niedziela, 4 listopada 2012

    News dnia!


    Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczonej do czasu pracy.

    Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi co najmniej 5-minutową przerwę, wliczoną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy komputerze.

    Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Przerwa wynosi 15 minut i jest wliczona do czasu pracy.

    www.fashionismyonlydrug.com

    sobota, 3 listopada 2012

    News dnia!


    W Polsce od 26 października 2007 r. obowiązuje zakaz pracy w święta w placówkach handlowych czyli np. w sklepach czy hurtowniach.Warto mieć jednak na uwadze, że zakaz dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Zatem nie istnieją przeszkody prawne aby np. w określonym sklepie obsługą klientów zajmowali się właściciele bądź osoby zatrudnione np. na podstawie umowy zlecenia czyli umowy cywilnoprawnej.

    Zakaz ten ma na celu ochronę pracowników i ich rodzin zatrudnionych, w szczególności w "wielkopowierzchniowych placówkach handlowych", a przekładając na nasze w sieciach dużych hipermarketów i centrach handlowych ;)

    www.passion4luxury.blogspot.com

    środa, 31 października 2012

    Przyczyna wypowiedzenia przez pracodawcę umowy na czas nieokreślony




    Tak, tak… i znowu „coś” z prawa pracy. Chyba ostatnio mam do niego słabość :) Znając siebie pewnie mi się to odmieni za jakiś czas…

    Studiując pewnego, niestety już jesiennego wieczoru, jedne z najważniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego z zakresu prawa pracy, natknęłam się na ciekawe zagadnienie, które mój mózg, wiedziony ciekawością postanowił bardziej zgłębić… 

     Myślę, że większość z nas wie, że kiedy składamy wypowiedzenie jako pracownik nie mamy obowiązku go uzasadniać. Wystarczy, że napiszemy, iż rozwiązujemy „taką i taką” umowę z „takim” dniem i w momencie wręczenia wypowiedzenia pracodawcy staje się ono skuteczne.

    A jak sprawa wygląda po stronie pracodawcy, który wręcza pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony (o tego rodzaju umowie będziemy dziś „mówić”, gdyż inaczej sprawa się ma w wypadku umowy na czas określony)? Czy tak samo?

    Otóż załóżmy, że jak w sytuacji wcześniejszej, większość z nas wie, że pracodawca musi uzasadnić takie wypowiedzenie czyli podać jego przyczynę. I tu zaczynają się schody, gdyż wbrew pozorom sytuacja nie jest aż tak oczywista jakby mogło się wydawać. Bo co oznacza podanie przyczyny wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę na czas nieokreślony ? Czy pracodawca ma podać ogólnie przyczynę czy może ma ją wskazać konkretnie? A może nie ma to znaczenia? 


    Otóż, wskazanie konkretnej przyczyny wypowiedzenie jest ściśle związane z zakresem oceny zasadności/ skuteczności wypowiedzenia. Co to dla nas oznacza?


    Mianowicie pracodawca może podać każdą przyczynę wypowiedzenia, ale musi być on zgodna z rzeczywistym stanem rzeczy, uzasadniona, konkretna i rzeczowa, np.: powołanie się na „likwidację stanowiska” jako przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę wymaga wyraźnego wskazania stanowiska likwidowanego, ponieważ wskazanie jedynie jako przyczyny wypowiedzenia „likwidacji stanowiska” może być uznane za zbyt ogólnikowe, co będzie równało się naruszeniu prawa. Jeżeli pracodawca uzasadni wypowiedzenie poprzez nienależyte wykonywanie obowiązków pracowniczych – musi przy tym konkretnie wskazać, o jakie obowiązki chodzi i na czym polegało naruszenie aby wypowiedzenie było skuteczne.

    Bruberry 

    Także pamiętajcie, że nie podanie przyczyny wypowiedzenia, podanie nieprawdziwej przyczyny bądź niewystarczającej daje Wam prawo skierowania swoich kroków do sądu i żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania.

     Mam nadzieję, że żadna z Was nigdy nie będzie miała „przyjemności” otrzymania wypowiedzenia. Natomiast jeżeli znajdziecie się w takiej sytuacji, spróbujcie zachować „zimną krew” i skorzystać z powyższych informacji :)


    Versace